Anaplazmoza u psów - objawy, przyczyny, leczenie

Spis treści

Anaplazmoza kolejną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest anaplazmoza. Chociaż ta choroba, w przeciwieństwie do babeszjozy, którą omawialiśmy w jednym z poprzednich artykułów, jest stosunkowo mało znana, to nie wolno jej lekceważyć.

Czym jest anaplazmoza?

To choroba wywoływana przez wewnątrzkomórkowe bakterie z rodzaju Anaplasma. Te mikroorganizmy mogą zainfekować zarówno psy, jak i koty, a także inne gatunki zwierząt, a nawet ludzi. W przypadku psów i kotów najczęściej występują dwa gatunki Anaplasma: Anaplasma phagocytophilum i Anaplasma platys.


Przyczyny i sposób transmisji

Anaplazmoza jest przenoszona przez kleszcze. Kiedy zainfekowany kleszcz ugryzie psa lub kota, bakterie Anaplasma dostają się do krwiobiegu zwierzęcia. Chociaż bakterie te mogą zainfekować organizm zwierzęcia, nie zawsze objawiają się jako choroba. Nie wszystkie zwierzęta zarażone anaplazmozą będą wykazywać objawy, ale mogą stanowić źródło zakażenia dla innych.

wzrost temperatury ciała może być pierwszym objawem

Objawy anaplazmozy u psów i kotów

Objawy anaplazmozy u psów i kotów mogą być zróżnicowane i często łatwo je pomylić z innymi schorzeniami, w tym innymi chorobami odkleszczowymi. Oto niektóre z potencjalnych objawów anaplazmozy:

 • gorączka: wzrost temperatury ciała może być pierwszym objawem anaplazmozy
 • apatia i osłabienie: zwierzęta z anaplazmozą często wykazują ogólną apatię, brak energii i ochoty na zabawę
 • chudnięcie
 • choroba stawów: infekcja Anaplasma phagocytophilum może prowadzić do zapalenia stawów, co objawia się sztywnym chodem, kulawiznami i bolesnością
 • w badaniu krwi trombocytopenia, rzadziej niedokrwistość: co objawia się bladością błon śluzowych i ogólnym osłabieniem. Mogą pojawić się wybroczyny lub krwawienie z nosa.


Rozpoznawanie

Nie istnieje jedna metoda diagnostyczna pozwalająca stwierdzić, że zwierzę aktualnie choruje na anaplazmozę. Możemy ją podejrzewać jeśli:

 • zwierzę nie jest zabezpieczone żadnym preparatem przeciwko kleszczom
 • na ciele zwierzęcia na krótko przed pojawieniem się pierwszych objawów znaleziono kleszcza
 • wykonano badania krwi i stwierdzono trombocytopenię, rzadziej kolejno niedokrwistość, podwyższoną aktywność enzymów wątrobowych oraz hiperbilirubinemię
 • występują wspomniane wyżej objawy kliniczne
 • zwierzę dobrze reaguje na zastosowane leczenie
 • otrzymano dodatni wynik szybkiego testu płytkowego dostępnego w klinice weterynaryjnej, który wykrywa przeciwciała przeciw antygenowi produkowanemu przez bakterie po zakażeniu organizmu zwierzęcia
 • otrzymano dodatni wynik testu PCR – jednak ze względu na wysokie koszty i stosunkowo długi czas oczekiwania nie jest to często wybierane badanie.


Leczenie i rokowania przy anaplazmozie u psów

W przypadku szybkiego kontaktu z kliniką weterynaryjną rokowanie u psów i kotów zazwyczaj jest dobre. Terapia obejmuje podawanie antybiotyku oraz leków objawowych.

regularne stosowanie preparatów przeciwpchelnych

Jak ochronić psa i kota przed anaplazmozą

Obecnie nie posiadamy szczepionek przeciwko tej chorobie. Najważniejszą zasadą zapobiegania anaplazmozie jest ochrona przed ukąszeniem kleszcza.

Warto przypomnieć kilka kroków, które można podjąć, aby chronić swojego pupila:

 • preparaty przeciwpchelne i przeciwkleszczowe: regularne stosowanie preparatów przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych może pomóc w zminimalizowaniu ryzyka ukąszenia przez kleszcze
 • inspekcja i usuwanie kleszczy: regularnie sprawdzaj futro swojego zwierzaka w poszukiwaniu kleszczy. Jeśli znajdziesz kleszcza, usuń go ostrożnie, używając specjalnych narzędzi lub udaj się w tym celu do lekarza weterynarii
 • konsultacje z lekarzem weterynarii: jeśli masz podejrzenie, że twój zwierzak mógł być narażony na zakażenie anaplazmozą, skotaktuj się z najbliższą kliniką weterynaryjną.


Podsumowanie

Anaplazmoza to poważna choroba, która może zagrażać zdrowiu psów i kotów. Jednak jej skutki mogą być zminimalizowane poprzez odpowiednie środki ostrożności, takie jak stosowanie preparatów przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych oraz regularna kontrola stanu zdrowia zwierzaka. Warto pamiętać, że zawsze najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z weterynarzem, który pomoże w diagnozie i leczeniu anaplazmozy.

<< wstecz
szukaj