Artroskopia u psa – na czym polega?

Spis treści

Kiedy słyszysz w gabinecie weterynaryjnym, że wskazana jest artroskopia, chcesz wiedzieć, na czym polega ten zabieg. Czym różni się od zwykłej operacji? Wyjaśnienie znajdziesz w tym artykule.

Na czym polega zabieg artroskopii u psa?

Artroskopia u psów(i u ludzi) to mało inwazyjny zabieg chirurgiczny na stawie. 

Chirurg weterynaryjny, zamiast otwierać cały staw kolanowy i rozcinać pół nogi tak jak przy tradycyjnej operacji, nacina tylko 2 miejsca (czasem 3). Nacięcia mają ok. 1 cm. Przez te nacięcia wprowadza się 2 narzędzia, które wyglądają jak metalowe patyki. Jeden z nich to optyka artroskopu, czyli cienka rurka z kamerą i źródłem światła, drugi to narzędzie pomocnicze.

Dzięki kamerze używanej w artroskopii u psa można obejrzeć w powiększeniu elementy, które znajdują się w stawie w ruchu. Można działać na mniejszych strukturach, których nie da się zobaczyć podczas tradycyjnej operacji, w której otwierana jest cała noga.

Dzięki temu diagnoza jest dokładniejsza.

Podczas zabiegu chirurg może przeprowadzić różne procedury, np.:

  • usunięcie uszkodzonej chrząstki, 
  • wypełnienie stawu płynem (po to, by lepiej widzieć wnętrze stawu), 
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych.

Czy artroskopię przeprowadza się w znieczuleniu?

Zabieg artroskopii u psa jest zabiegiem przeprowadzanym w pełnej narkozie, w pełnym rynsztunku chirurgicznym i z zachowaniem pełnej aseptyki chirurgicznej, czyli prościej mówiąc – sterylności.

Kiedy stosuje się zabieg artroskopii u psa?

Zabieg ten wykonuje się, gdy potrzebna jest dokładna diagnostyka stawów zwierzaka, a inne metody takie jak rentgen czy USG nie dają wystarczającej ilości informacji o stanie stawu.

Artroskopię stosuje się w diagnozowaniu i leczeniu uszkodzenia chrząstki, pęknięcia łąkotki, zmian zwyrodnieniowych czy urazów.

Podczas artroskopii można sprawdzić, czy wszystkie powierzchnie stawowe, przyczepy więzadłowe i torebka stawowa działają jak powinny.

Zabieg dotyczy zazwyczaj stawów ramiennych, łokciowych, rzadziej kolanowych, biodrowych, a już bardzo rzadko zdarza się robić ten zabieg na stawach nadgarstka lub na stawie żuchwowo-skroniowym. 

Te dwa ostatnie zabiegi przeprowadza się rzadko ze względu na wielkość używanych narzędzi. Mimo że najmniejsza kamera ma 1,9 mm to i tak może być za duża.

Największa korzyść z zabiegu artroskopii u psa

Artroskopia jest mało inwazyjna i dzięki temu pacjenci szybciej wracają do sprawności fizycznej niż po tradycyjnej operacji, polegającej na odtworzeniu stawów.

Rekonwalescencja po artroskopii psa jest dużo szybsza, mniej jest uszkodzeń i rana szybciej się goi.

Artroskopia psa a tradycyjna operacja

Dzięki narzędziom artroskopowym lekarz jest w stanie przeprowadzić bardzo dokładne czyszczenia powierzchni czy badania poszczególnych elementów stawu. Tego nie da się zrobić w sposób tradycyjny.

Często łączy się metodę tradycyjną z artroskopią. Dzieje się tak na przykład w przypadku zabiegu stabilizacji więzadła krzyżowego metodami takimi jak TPLO i TTA (są to techniki chirurgiczne stosowane do leczenia uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego u psów).

Wskazania do zabiegu artroskopii u psa

  • leczenie osteochondritis w stawie ramiennym (zwanej również osteochondropatią barkową, czyli uszkodzenia chrząstki stawowej i kości w stawie ramiennym psa);
  • usuwanie nieprzyrośnięty wyrostków dziobiastych w stawie łokciowym;
  • diagnostyka kondycji powierzchni stawowych;
  • rewizja reoperacyjn stawu, czyli powtórna operacja – tu wykorzystuje się metodę artroskopową po to, żeby nie męczyć stawu, który i tak jest już uszkodzony;
  • wszelkiego rodzaju bolesności, kulawizny związane ze schorzeniami stawowymi, najczęściej z dysplazjami stawu łokciowego bądź uszkodzeniami w obrębie stawu ramiennego; 
  • diagnostyka albo czyszczenie więzadła przy zerwaniu więzadła krzyżowego;
  • badanie stawów biodrowych przy ich dysplazji; robi się to po to, aby dowiedzieć się,  jak stawy biodrowe wyglądają i czy zaplanowane zabiegi mają sens; np. przy potrójnej ostotomii miednicy. (Potrójna ostotomia miednicy to skomplikowany zabieg ortopedyczny stosowany w weterynarii do leczenia dysplazji stawu biodrowego u psów).

Artroskopia jest coraz bardziej rozwijającą się w medycynie weterynaryjnej gałęzią  chirurgii i mamy już duże doświadczenie w tym zakresie. Jeśli masz wybór i możliwości, warto wybrać metodę artroskopową zamiast tradycyjnej operacji, bo dzięki temu Twój zwierzak szybciej wróci do zdrowia.

Artroskopię u psa w Warszawie wykonasz w naszej klinice Vet4Pet.

<< wstecz
szukaj