Jak często kąpać psa?

Spis treści

Często zadawanym przez właścicieli pytaniem w kwestii pielęgnacji jest "jak często kąpać psa?" 

Właściwa odpowiedź na to pytanie jest jedna - w miarę potrzeb. 

Każdy pies jest inny, ma inny tryb życia – jeden codziennie zalicza długie spacery po leśnych terenach, drugi spaceruje głównie po chodnikach. Psy różnią się też rodzajami sierści – mogą mieć sierść długą, krótką, szorstką, skłonną do kołtunów lub gładką. Wszystkie te czynniki wpływają na częstotliwość kąpania naszego pupila. Jednak ważne jest, aby nie kąpać psa zbyt często, ponieważ może to uszkodzić naturalną barierę ochronną skóry i prowadzić do suchości czy podrażnień.

Kąpiel pozwala zmyć wszelkie zabrudzenia, oczyścić skórę oraz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Jak prawidłowo kąpać psa?

Tak więc, gdy zaistnieje potrzeba wykąpania zwierzęcia warto wcześniej przygotować sobie niezbędne akcesoria oraz zaplanować cały przebieg. Jest to pierwszy i jeden z najważniejszych kroków, który pozwoli nam uniknąć niebezpieczeństw związanych z domową kąpielą, zachlapaną łazienki oraz zadba o komfort zwierzęcia.

 
  • Szampon (+ew. odżywkę) odpowiednio dobrany do wieku/ rasy/ rodzaju okrywy włosowej, bądź koloru sierści postaw otwarty obok stanowiska kąpielowego. Jeśli wykonujesz kąpiel samodzielnie, pamiętaj że jedną ręką ciągle musisz asekurować zwierzę - jego bezpieczeństwo jest najważniejsze.
  • Jeśli w trakcie kąpieli używasz szczotek bądź grzebieni również umieść je w zasięgu ręki.
  • Ręcznik, a najlepiej trzy miej w zasięgu ręki podczas kąpieli. Jeden z nich rozłóż na podłodze w miejscu, gdzie zwierzak stanie od razu po kąpieli. Drugi z nich posłuży do pierwszego porządnego wytarcia (najlepiej jeszcze w wannie/ pod prysznicem). Trzeci będzie wspomagał wyciąganie wody podczas suszenia. 
  • Używając ręczników staraj się nie trzeć sierści psa, a dociskać, aby dodatkowo jej nie koltunić.
  • Przed pierwszym wytarciem możesz "wycisnąć" nadmiar wody dłońmi delikatnie przyciskając sierść do ciała psa. Zacznij od głowy, karku, tułowia, ogona a na końcu łap.
  • Po wyjściu zwierzaka z wody pozwól mu się swobodnie otrzepać. Jest to naturalny odruch zwierzęcia, a dla nas dodatkowa pomoc w pozbyciu się wody. Aby jak najlepiej zabezpieczyć przestrzeń wykorzystaj pierwszy ręcznik trzymając go w niewielkiej odległości od psa, niczym płachtę na byka, aby osłonić nim zarówno zwierzę jak i pomieszczenie. Ważne jest aby podczas otrzepywania zwierzę stało na drugim ręczniku - zminimalizuje to szanse poślizgniecia.


  • Podczas kąpieli bardzo ważne jest zabezpieczenie uszu, oczu oraz pyska, aby nie dostała się tam woda i aby zwierzak się nie zachłysnął. Jeśli uszy Twojego psa są zwisające masz ułatwione zadanie. U psów z uszami stojącymi należy delikatnie skierować całą głowę w dół oraz położyć ucho, aby zasłoniło wejście do kanału słuchowego. Warto również zmniejszyć ciśnienie wody do tej czynności. Ważne jest, aby strumień wody leciał od czubka głowy do zwróconego w dół pyska. Dzięki temu ryzyko zadławienia jest zminimalizowane.
  • Polecam dwukrotne umycie zwierzęcia. Pierwsze pozwoli spłukać brud oraz wszelkie zanieczyszczenia, kolejne wpłynie bezpośrednio na szatę oraz skórę.


W jakiej temperaturze kąpać psa?

Kąpiel psa powinna odbywać się w wodzie o temperaturze, która jest komfortowa i bezpieczna dla zwierzęcia. Optymalna temperatura wody do kąpieli psa wynosi zazwyczaj około 37-39°C (98-102°F), czyli mniej więcej w zakresie normalnej ciepłoty ciała człowieka. Jest to temperatura, która powinna być przyjemna dla większości psów i nie powinna powodować dyskomfortu ani szoku termicznego.
 

Suszenie psa po kąpieli

Okrywa włosowa psa potrafi schnąć nawet do dwóch dni, dlatego nie wolno zlekceważyć jej prawidłowego wysuszenia, aby uniknąć przeziębień w okresie zimowym i przegrzań w okresie letnim.

Suszenie przy użyciu suszarki to proces, który zazwyczaj trochę trwa, a psy różnie go znoszą. Pamiętajmy więc koniecznie o komforcie zwierzaka i pozwólmy mu kilkukrotnie odpocząć od hałasu suszarki oraz podmuchu powietrza. W międzyczasie, wykorzystując kolejny suchy ręcznik, warto ponownie przecierać czworonoga, aby skrócić czas suszenia. Na tym etapie kluczowe jest rozczesanie szaty. Jeśli zmagasz się z dużym skoktunieniem sierści psa warto skorzystać z preparatów ułatwiających rozczesywanie. Można je stosować zarówno przed jak i po kąpieli.

Wyczesanie już suchej okrywy zwiększy jej objętości, pozwoli pozbyć się martwych włosów, a co za tym idzie - efekt naszej kąpieli będzie jeszcze lepszy.

Pamiętajmy, aby na pierwszym miejscu stało dobro i komfort zwierzęcia.

<< wstecz
szukaj