Jak dbać o psa zimą - porada weterynarza

Spis treści

Zimą sposób dbania o psa ulega zmianie. Mamy dla Was kilka porad na co warto zwrócić uwagę w trakcie zimowej pielęgnacji waszych pupili, zwłaszcza, że prawdziwa zima ma nadejść już w drugim tygodniu grudnia.

Jak zabezpieczyć łapy psa zimą

Sól i mróz może istotnie przyczynić się do powstawania pęknięć, podrażnień i owrzodzeń na opuszkach łap czasem wymagających długiego leczenia. Dlatego każdy właściciel dbający o zdrowie swojego pupila powinien wiedzieć jak zabezpieczyć łapy psa przed solą. W związku z tym ważnym jest, by przed każdym spacerem stosować specjalne maści lub zwykłą wazelinę z kilkoma kroplami witaminy E. Po spacerze należy zmywać drażniącą sól i wycierać łapy do sucha.

Mycie łapek nie tylko chroni przed uszkodzeniami przez substancje antypoślizgowe stosowane na chodnikach i drogach ale również przed zatruciami w trakcie wylizywania owych związków z łap. Zwłaszcza, że ostatnimi czasy stosowane są antypoślizgowo nowe związki, które po zjedzeniu u psa mogą działać toksycznie.
Ochronnie można stosować specjalne buty, jednak wymagają one wcześniejszych ćwiczeń w domu celem przyzwyczajenia pupila do ich noszenia.

Okrywa włosowa

Właściwie zadbana okrywa umożliwia utrzymanie stałej temperatury ciała nawet przy długich spacerach zimą. Brak pielęgnacji sierści w okresie zimowym obniża jej funkcje izolacyjne. Skołtuniona i nierozczesana traci swoje właściwości ochrony przed wiatrem i chłodem. Zimą należy zatem rozważyć również sensowność strzyżenia.

Ubranka, kurteczki, derki

Zwykle jest to tylko fanaberia, jednak zimą częściej konieczność, a zwłaszcza u małych psów, np Yorkshire terrierów, maltańczyków, grzywaczy chińskich i West Highland white terrierów. Ubranko u psa zastępuje izolację jaką powinna dawać sierść, a z różnych powodów: młodego/ podeszłego wieku, choroby lub rasy nie spełnia swojego zadania.
Ponadto warunki pogodowe takie jak temperatura poniżej zera w połączeniu z opadami deszczu i silnym wiatrem są wystarczającym uzasadnieniem dla którego decydujemy się na ubranie u naszego pupila.

Obroża psa w okresie zimowym

Zwierzęta na co dzień chodzące w obroży metalowej powinny mieć ją zamienioną w okresie zimowym na zwykłą materiałową czy skórzaną, bowiem metal może powodować bolesne i trudno gojące się odmrożenia.

Karmienie psa zimą

Psy mieszkające w domu zwykle nie wymagają zmiany żywienia, ponieważ większość czasu przebywają w komfortowych warunkach. Rozważyć jednak można dodatek suplementów diety zawierających odpowiedni bilans kwasów tłuszczowych n-3 i n-6.
Psy mieszkające na dworze wymagają zwiększenia energii w dawce- często zimą stosuje się u nich karmy wysokoenergetyczne dla psów sportowych.

<< wstecz
szukaj