Dziwne zachowanie psa po narkozie: dlaczego mój pies jest inny?

- Chirurgia -

Spis treści

Narkoza to nieunikniona część życia większości zwierząt domowych. Ogromna część naszych podopiecznych przynajmniej raz w życiu przechodzi zabieg w znieczuleniu ogólnym. Niemożliwe jest wykonanie kastracji czy sanacji jamy ustnej bez tego elementu jakim jest narkoza.  Po powrocie do domu właściciele często zauważają, że ich pies zachowuje się inaczej niż zwykle. Dlaczego tak się dzieje?

Czym jest narkoza u psa

Narkoza to stan ogólnego znieczulenia, który wprowadza organizm zwierzęcia w bezwładny sen. Leki używane w anestezjologii powodują amnezję, czyli niepamięć, analgezję, czyli zniesienie bólu, hipnozę, czyli sen, a także zahamowanie odruchów rdzeniowych i zwiotczenie mięśni szkieletowych, czyli stan niezbędny podczas operacji chirurgicznej.  Po wybudzeniu z narkozy niektóre psy mogą wykazywać nietypowe zachowanie. Powody tego mogą być różne.

lek anestezjologiczny ma wpływa na ośrodek układu nerwowego

Po pierwsze, leki anestezjologiczne wpływają bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy (mózg i rdzeń kręgowy). Powodują zmniejszenie przewodnictwa nerwowego w tych obszarach. W momencie ustania działania tych środków układ nerwowy powoli wraca do stanu fizjologicznego, aktywując kolejno „uśpione” wcześniej obszary. To może powodować dezorientację, lęk i obniżone samopoczucie po przebudzeniu. Niektóre psy mogą być sennie, a inne nadmiernie pobudzone.

Po drugie, skład chemiczny używanych środków znieczulających może wpływać na zachowanie psa. Niektóre substancje mogą mieć wpływ na termoregulację pacjenta, przez co może on odczuwać nieprzyjemne zimno co również wpływa na jego nastrój. 

Jak pies reaguje na narkozę?

Warto również pamiętać, że każdy pies czy kot reaguje inaczej na narkozę. Dla jednych zwierząt okres rekonwalescencji może być długi (zwłaszcza zwierzęta starsze, u których aktywność mózgu jest już i tak mniejsza), podczas gdy inne wracają do normalnego zachowania szybko.

Opieka nad psem po narkozie


Prawidłowa opieka pozabiegowa nad pacjentem ma ogromne znaczenie. Zadaniem anestezjologa jest nie tylko bezpieczne przeprowadzenie pacjenta przez zabieg chirurgiczny, ale także zapewnienie mu komfortu w okresie wybudzenia.
Ciche, spokojne miejsce, przygaszone światło, dogrzewanie pozwala zwierzęciu na łagodny powrót do świadomości bez nadmiernego pobudzenia i dyskomfortu.

Niezwykle istotne jest aby monitorować funkcje życiowe pacjenta bezpośrednio po wybudzeniu aby odpowiednio szybko zaobserwować niepokojące objawy. Dlatego pacjent pozostaje pod opieką lekarską do kilku godzin po znieczuleniu. 

monitorowanie pupila

Właściciele również powinni monitorować swojego pupila po odebraniu go z lecznicy i skonsultować się z weterynarzem, jeśli niepokoi ich zachowanie. Ważne jest, aby dać zwierzęciu czas na powrót do normalności i zapewnić mu wsparcie i opiekę w tym trudnym okresie.

Zachowanie psa po narkozie


Zwierzę po zabiegu może mieć problemy z koordynacją ruchową, lekko się zataczać, mieć rozszerzone źrenice, być niespokojne, wokalizować lub w innych przypadkach może być nadmiernie senne i zalegające. Objawy te zwykle ustępują po kilku godzinach od znieczulenia i nie powinny niepokoić właścicieli. W niektórych sytuacjach lekarz weterynarii może zalecić dłuższą obserwację i hospitalizację pacjenta (głównie po ciężkich, długotrwałych zabiegach operacyjnych) aby mieć pewność, że nietypowe zachowanie zwierzęcia nie będzie niepokoiło opiekuna w domu. 

<< wstecz
szukaj