Jak troszczyć się o psa po operacji: Kompletny poradnik

- Chirurgia -

Spis treści

Zrozumieć instrukcje weterynarza

Najważniejszym krokiem jest zrozumienie wypisu, który weterynarz przygotowuje po operacji. W tych dokumentach znajdują się informacje o kontrolnych wizytach oraz dawkowaniu leków, które będą podawane psu. W większości przypadków, wszystkie leki są podawane przez weterynarzy podczas wizyt kontrolnych. Jednak może się zdarzyć, że lekarz przepisze środki przeciwbólowe do podania w domu, z wyraźnymi instrukcjami, kiedy je podać.

Zarządzanie dietą i trawieniem

Większość anestetyków może wpływać na perystaltykę przewodu pokarmowego, co może sprawić, że psy po operacji mają problemy z wypróżnieniem po znieczuleniu. Chociaż nie powinno się z tym specjalnie walczyć, warto to omówić z lekarzem weterynarii. Niektóre procedury mogą wymagać specjalnej diety, o której lekarz poinformuje właściciela. W innych przypadkach, psiaka powinno się karmić tak jak zwykle, aby nie wprowadzać dodatkowych czynników mogących wywołać biegunkę czy zatwardzenie.

Odpoczynek pozabiegowy

Po operacji, Twój pies potrzebuje dużo spokoju i czasu na regenerację. Powinniśmy zapewnić naszemu polipowi ciche bezpieczne miejsce. Nie powinniśmy zmuszać go do zabawy zarówno w domu jak i na spacerach. W przypadku ran pozabiegowych znajdujących się w miejscach poddanym naprężeniu podczas ruchu. Powinniśmy ten ruch ograniczyć do minimum.

Higiena rany

Właściciele powinni zadbać o czystość rany po zabiegu. Chociaż nie zawsze jest konieczne dezynfekowanie, warto pilnować, aby rana była czysta i nie miała przyklejonych brudów. Większość ran jest zabezpieczonych plastrami higienicznymi lub specjalnymi ubrankami. Należy zwracać uwagę na czystość tych materiałów i wymieniać je, gdy stają się brudne. 

Zapobieganie komplikacjom

Między 4 a 5 dniem po zabiegu, proces ziarninowania może wywołać świąd, który skłania psy do lizania rany. Jest to najczęstsza przyczyna komplikacji, związanych z wprowadzeniem drobnoustrojów do rany przez psa. Należy szczególnie pilnować, aby pies nie miał dostępu do rany. Każda rana powinna być zabezpieczona przez całą dobę, a ubrania i kołnierze nie powinny być zdejmowane na chwilę "odpoczynku".

Monitorowanie stanu zdrowia psa po operacji

Rana pooperacyjna powinna być czysta i sucha, a jej wygląd powinien się poprawiać z każdym dniem. Jeżeli rana nadal wydziela płyny, albo jest zaczerwieniona lub spuchnięta, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Jeżeli pies po operacji wykazuje brak apetytu lub jest mocno osłabiony przez dłuższy czas, również powinien być przeprowadzony kontrolny badanie.

Rehabilitacja psa po operacji

W przypadku zabiegów ortopedycznych, lekarz weterynarii może zalecić rehabilitację. Zazwyczaj rozpoczyna się ona 2-4 tygodnie po operacji, po zagojeniu się rany. Każde takie zalecenie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta przez lekarza weterynarii.

Kontrole pozabiegowe

W przypadku każdej procedury chirurgicznej, właściciele zwierząt otrzymują od chirurga wypis i dokumentację medyczną, która zazwyczaj wskazuje dni kontroli pozabiegowych. Właściciele często pytają o to czy wizyty te są potrzebne i czy nie mogliby podawać leków sami w domu. Pamiętajmy, że na wizytach kontrolnych najważniejsze jest sprawdzenie przez wykwalifikowanego lekarza weterynarii kondycji, stanu zdrowia pacjenta i procesu gojenia się rany pooperacyjnej, które są kluczowe dla prawidłowego powrotu do zdrowia waszego pupila. Podawanie leków jest jednym z elementów wizyty kontrolnej, ale nie jest ono najważniejszym jej punktem.

<< wstecz
szukaj