Zwichnięcie rzepki u psa – objawy

- Zwichnięcia -

Czy pies może chodzić z wypadającą rzepką? Co oznacza dziwne pykanie w stawie kolanowym? Jak rozpoznać objawy zwichniętej rzepki u psa?

Czy wiesz, że pies ma nogi i ręce tak jak człowiek? W przednich łapach ma stawy łokciowe, w tylnych – kolanowe. 

Kiedy pies zgina nogę, w stawie kolanowym porusza się rzepka.

Co to jest rzepka?

Wyobraź sobie budowniczego, który stoi na dachu i musi wciągnąć liną na górę wiadro z cementem. Jeśli zrobi to bez odpowiedniego sprzętu, to linka będzie tarła o mur, aż w końcu się urwie. Budowniczy może zastosować bloczek, który będzie się obracał i wtedy linka posłuży mu bardzo długo.

Rzepka jest właśnie tym bloczkiem, dzięki któremu kolana mogą sprawnie się zginać. 

Rzepka łączy mięsień czworogłowy uda z kością piszczelową. Od strony pokrytej chrząstką rzepka umieszczona jest w rynience (to tzw. bloczek kości udowej) również pokrytej chrząstką. Dzięki temu może się ślizgać.

Czym jest zwichnięcie rzepki u psa?

Czasem zdarza się tak, że bloczek wypada z rynienki. Może wyskoczyć na stronę boczną lub przyśrodkową. To właśnie nazywamy zwichnięciem rzepki.

Krótko mówiąc – zwichnięcie rzepki u psa to stałe lub okresowe przemieszczenie się rzepki.

Czy są rasy bardziej narażone na tę przypadłość?

Wypadające rzepki częściej zdarzają się u małych ras psów takich jak yorki, westy, pekińczyki czy jamniki, u których występuje zaburzenie osi kończyny, a prościej mówiąc: u tych psów, które mają krzywe nogi. Mięsień czworogłowy uda znajduje się wtedy bardziej na prawo lub bardziej na lewo w stosunku do położenia kości. Rzepka jest ściągana albo na jedną stronę, albo na drugą. 

To nie znaczy, że duże psy nie borykają się z wypadającymi rzepkami. Dzieje się to po prostu rzadziej niż u małych psów.

Czy możesz nie zauważyć zwichniętej rzepki u psa?

Rzepka potrafi wyskoczyć z rynienki podczas ruchu, a potem wskoczyć z powrotem na miejsce. Wygląda to tak: pies biegnie, nagle jedna noga zostaje w tyle, zwierzak zaczyna kuleć, a potem rzepka wpada do rynienki i pies biegnie dalej, już nie kulejąc.

Zwichnięcie rzepki u psa – objawy

Najczęstszym objawem tego urazu jest to, że zwierzak zaczyna kuleć na jedną lub obie nogi. Może to być chwilowe i dziać się tylko podczas ruchu. Trzeba psa obserwować.

W skrajnych przypadkach, kiedy rzepka jest bardzo mocno zwichnięta, noga może być cały czas w górze albo wykrzywiona gdzieś w bok.

Jak zbadać w domu, czy rzepka jest zwichnięta?

Obejmij ręką staw kolanowy i zobacz, co się dzieje, kiedy noga się zgina. Wypadająca rzepka przeskakuje i to czuć, czasem nawet słychać. 

Kiedy właściciel psa pojawia się w naszej klinice i mówi:

  • Panie doktorze, tutaj w kolanie coś pyka.
  • to wiadomo, że może to być problem ze zwichniętą rzepką.

Czy ze zwichniętą rzepką trzeba iść do weterynarza?

Nieleczenie zwichnięcia rzepki u psa powoduje powstawanie stanu zapalnego, stanów zwyrodnieniowych w późniejszym okresie, a ostatecznie zerwanie więzadeł krzyżowych przednich.

Zwichnięcie rzepki u psa jest w większości przypadków operacyjne. Im szybciej się wykona zabieg, tym lepszy rezultat zabiegowy się osiągnie.

Czy ze zwichniętą rzepką pies może normalnie funkcjonować? 

Może. Psy przeżywają ze zwichniętą rzepką często 8, a nawet 12 lat bez żadnych objawów. Kiedy właściciele pojawiają się w gabinecie weterynaryjnym, bo pies kuleje i słyszą, że staw jest całkiem niewydolny, to dziwią się, jak to możliwe, przecież nic psu nie było.

Jeśli więc podejrzewasz, że Twój pies może mieć problemy ze stawami, nie czekaj, sprawdź to u weterynarza ortopedy. Warto to zrobić, zanim Twój pies zacznie naprawdę cierpieć. 

<< wstecz
szukaj