Emocje u zwierząt

Wszystkie zwierzęta posiadają system emocjonalny, mimo tego że nie prezentują wszystkich emocji jak my ludzie to nie oznacza że ich nie odczuwają. Jak więc my właściciele mamy rozumieć emocje u naszych pupili ?

Od dawna naukowcy badają funkcjonowanie układu neurologicznego. Wpływ  środowiska, ingerencja człowieka oraz nowe bodźce psychiczne na które są  zwierzęta narażane powodują odpowiedz emocjonalną ze strony układu neurologicznego każdego zwierzęcia. Oczywiście zwierzęta udomowione takie jak pies, kot czy nawet świnka morska będzie miał bardziej zmodyfikowane zachowanie niż dzikie zwierzęta. Humanizacja zachowań zwierząt doprowadziła do modyfikacji tylko tych emocji które są przez nas ludzi akceptowane czy oczekiwane. Pierwotnie każde zwierzę ma zakodowane w mózgu zachowania pierwotne umożliwiające uniknięcie zbędnego ryzyka czy śmierci. 

Psy i koty wyrażają swoje emocje za pomocą ciała. Merdając ogonem – radość, Uciekając, podkulając ogon -strach czy drżąc przy dużym lęku.

Obserwowane przez nas emocje takie jak radość, złość, smutek, strach i frustracja są jednymi z najważniejszych na które mamy wpływ . W dziedzinie psychologii wyróżniamy jeszcze inne emocje które nie zawsze są pokazywane ponieważ mogą być albo słabo wyrażone albo przysłonięte przez inne emocje. Skupmy się jednak na tych wyżej wymienionych. 

Odczuwanie przez psa czy kota radości jest spowodowane głównie wyrzutem serotoniny – hormonu szczęścia. Radość zawsze się wiąże z otrzymaniem nagrody. Nagrodą może być obecność człowieka, zabawka, jedzenie albo każda czynność która przyniesie poczucie zadowolenia.

Emocja złości, strachu czy smutku wiąże się z poczucie osamotnienia, negatywnymi uczuciami jakie zwierzę doświadcza nie koniecznie przy bodźcu które sprawia ból fizyczny. Często psy są smutne gdy nie mają poświęcanej wystarczającej dla nich uwagi ze strony swojego człowieka.
Złości i frustracja jest prezentowana gdy pies ponosi stratę czegoś co motywuje jego do życia. Przykładem takiej straty może być brak smaczka, także uwagi kiedy pies tego potrzebuje a nawet zmuszanie do prezentowania przez psa zachowań na które w danym momencie nie ma ochoty.  

Jeśli chcesz nawiązać silną więź i zaufanie ze swoim czworonogiem, musisz zdać sobie z tego sprawę że zwierzęta jak i my ludzie mamy czasami gorsze dni i też potrzebujemy wsparcia drugiej osoby, zrozumienia oraz opieki.  Poczucie bezpieczeństwa oraz oparcie we właścicielu jest kluczowym aspektem w trwałej i silnej więzi.

<< wstecz
szukaj