Jak dbać o higienę jamy ustnej naszych zwierząt krok po kroku.

Profilaktyka jamy ustnej naszych czworonożnych przyjaciół jest bardzo ważna z kilku powodów. Nie chodzi bowiem tylko o walory estetyczne czystego uśmiechu pupila, ale przede wszystkim o ogromny wpływ tego, co dzieje się w buzi na cały organizm.

Dbając o zdrowie jamy ustnej zwierząt, można przyczynić się do przedłużenia ich życia. Zdrowe zęby i dziąsła pozwalają na właściwe trawienie pożywienia, co wpływa na ogólną kondycję i zdrowie organizmu. Wiele z chorób, które obecne są u ludzi diagnozujemy też u zwierząt, np. próchnicę, ropnie okołowierzchołkowe, czy nowotwory. To, co różni zwierzęta od nas, jeśli chodzi o choroby jamy ustnej to z pewnością odporność i adaptacja do bólu - często nasze zwierzęta cierpią latami z powodu dyskomfortu podczas jedzenia, a mimo tego, właściciel może nie mieć najmniejszego pojęcia, że coś jest nie tak.

Profilaktyka jamy ustnej obejmuje regularne wizyty u lekarza weterynarii zajmującego się stomatologią, ale przy każdej rutynowej wizycie warto poprosić swojego lekarza prowadzącego o sprawdzenie jamy ustnej.

Nie mniej ważna niż kontrola stomatologiczna w gabinecie jest nasza pielęgnacja w domu - najlepiej gdyby składała się z kilku etapów. Najważniejszą częścią jest oczywiście samo szczotkowanie zębów. Warto wybrać pastę/żel rekomendowane przez lekarza weterynarii, posiadające atesty lub o sprawdzonym składzie. Na początkowym etapie należy zwierzaka przyzwyczaić do zapachu i smaku produktu - w tym celu delikatnie dajmy mu go powąchać i polizać.

Następnym krokiem będzie posmarowanie dziąsła/wargi pastą, by pupil mógł upewnić się, że nie jest to nic strasznego. W dalszej kolejności możemy już zacząć z delikatnym przecieraniem powierzchni zębów z pastą i gazikiem, każdego dnia zwiększając zakres. Niezwykle ważne jest, by każdy krok w procesie przyzwyczajania był nagradzany smakołykiem i pochwałą. Najbardziej pożądane będzie, gdy przyzwyczaimy naszego pupila do używania pasty wraz ze szczoteczką.

Na rynku obecnych jest wiele firm produkujących gadżety stomatologiczne - od materiałowych i silikonowych nakładek na palce po specjalne szczoteczki z dwustronną główką. Tak naprawdę możemy też zdecydować się na miękka szczoteczkę do zębów dedykowaną dla małych dzieci.

Oprócz szczotkowania zaleca się, by jeden raz dziennie do posiłku dodawać preparat zawierający algi suszone Ascophyllum Nodosum. Proszek składa się w 100% z naturalnych organicznych alg i można nim łatwo posypać codzienne jedzenie za pomocą dołączonej miarki. Specjalne algi mogą pomóc odświeżyć oddech Twojego zwierzaka, a także zmniejszyć ryzyko powstawania kamienia nazębnego.

Co jakiś czas wskazane będą też gryzaki stomatologiczne - ich ilość nie powinna jednak przekraczać zalecanych przez producenta na opakowaniu. Tutaj także warto kierować się atestami i produkatami rekomendowanymi przez lekarzy weterynarii. Pamiętajmy, by cały proces czyszczenia zębów odbywał się w jak najbardziej przyjaznej atmosferze, odpuśćmy gdy jesteśmy bardzo zmęczeni lub zwierzę jest rozdrażnione.

Jeśli chodzi o samo przygotowanie zwierzaka do profilaktyki w domu - warto wybrać się na wizytę i poprosić swojego lekarza, żeby pokazał nam, w jaki sposób najlepiej podejść do samego procesu, a także zaprezentował nam technikę mycia zębów na naszym pupilu.

<< wstecz
szukaj