Rodzaje okrywy włosowej psów

- Dermatologia -

Istnieje kilka głównych rodzajów okrywy 

włosowej u psów, które można podzielić na kategorie. Znajomość rodzaju okrywy włosowej swojego pupila jest ważna do odpowiedniego wyboru sprzętu oraz kosmetyków pielęgnacyjnych.

Oto najważniejsze z okryw:

 

Okrywa włosowa krótka: Psy z krótką okrywą włosową, takie jak Doberman, Rottweiler czy Buldog, mają gładką, krótką i lśniącą sierść. Taki rodzaj sierści jest stosunkowo łatwy w pielęgnacji. 

 

Okrywa włosowa długa: Psy o długiej okrywie włosowej, na przykład Owczarek Niemiecki, Cocker Spaniel, posiadają piękne, długie włosy. Ten rodzaj sierści wymaga regularnej pielęgnacji, czesania i częstych kąpieli, a do tego ma tendencję do koltunienia się.

Okrywa włosowa szorstka: Rasy, takie jak Terier Irlandzki, Border Terier czy Fox Terier, mają szorstką sierść o twardym i chropowatym wyglądzie. Jest to rodzaj sierści, który może być bardziej odporny na warunki atmosferyczne. Taki rodzaj sierści idealnie nadaje się do trymowania.

 

Okrywa włosowa kędzierzawa: Psy o sierści kędzierzawej, na przykład Pudel, Bichon Frise czy Labradoodle, mają lśniącą, kędzierzawą sierść. Ten rodzaj sierści wymaga szczególnej pielęgnacji, aby utrzymać ją w dobrym stanie.

 

Okrywa włosowa bezwłosa: Niektóre rasy, jak Chiński Grzywacz, charakteryzują się brakiem sierści lub obecnością tylko niewielkiej ilości włosów. Psy bezwłose mają specyficzne potrzeby pielęgnacyjne, takie jak ochrona przed słońcem i regularne kąpiele.

Rodzaj okrywy włosowej wpływa na sposób pielęgnacji, zdrowie i komfort psa. Ważne jest, aby dostosować pielęgnację do rodzaju sierści, aby zapewnić psu odpowiednią opiekę i utrzymać ją w jak najlepszym stanie.

<< wstecz
szukaj