Jak przygotowac sie do konsultacji stomatologicznej

- Stomatologia -

Profilaktyka jamy ustnej zwierząt jest bardzo ważna z wielu powodów. Zaniedbanie stanu uzębienia swojego pupila może skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi, nie tylko w obrębie jamy ustnej. Bakterie, które powstają i gromadzą się w buzi, w związku z obecnością kamienia nazębnego, migrują wraz z krwią po całym organiźmie i mogą powodować wtórne zakażenia w obrębie żołądka, jelit, wątroby, nerek, a nawet zastawek serca. Dodatkowo, u kotów, które utrzymują swoją higienę samodzielnie się myjąc, bakterie rozprowadzane są po pyszczku i całej skórze na ciele. Brak systematycznego czyszczenia zębów w domu oraz profilaktycznych wizyt u stomatologa weterynaryjnego może spowodować, iż nasz pupil w pewnym momencie będzie cierpiał z powodu złego stanu jamy ustnej. Cżęsto będzie to cierpienie niezauważalne dla właściciela, ponieważ zwierzęta instynktownie „chcą przeżyć”, więc mimo bólu będą jadły. Ponieżej zamieszczono kilka wskazówek w jaki sposób przygotować się i swojego pupila do kontroli u stomatologa weterynaryjnego.

Umów wizytę u lekarza weterynarii specjalizującego się w stomatologii zwierząt. Specjalista ten będzie miał wiedzę i doświadczenie, aby przeprowadzić dokładne badanie jamy ustnej Twojego zwierzaka i zidentyfikować wszelkie problemy.

Zapisz nazwy karm, gryzaków dentystycznych, przysmaków oraz preparatów, które stosujesz w profilaktyce jamy ustnej u swojego pupila w domu.

Skompletuj wszystkie badania z okresu ostatniego roku - zwłaszcza, jeśli zwierzak miał już przeprowadzany zabieg/leczenie stomatologiczne w ostatnim czasie.

Na wizyte warto przybyć ze zwierzakiem na czczo - mamy wtedy możliwość pobrania krwi na tej samej wizycie.

Zapisz sobie na kartce wszystkie wątpliwości i pytania - czasami w trakcie wizyty ciężko sobie przypomnieć wszystko , o co chcemy zapytać lekarza.

Nie bój się prosić o sprawdzenie stanu jamy ustnej przy każdej wizycie profilaktycznej - pierwsze badanie powinno odbyć się już podczas pierwszych szczepień. Pamiętaj, że regularne kontrole stomatologiczne i dbanie o zdrowie jamy ustnej Twojego zwierzaka są ważne dla jego ogólnego zdrowia i dobrej kondycji.

<< wstecz
szukaj