Psi ortopeda a weterynarz – czy warto iść z psem do specjalisty?

- Ortopedia -

Spis treści

Jaka jest różnica między weterynarzem ortopedą a zwykłym weterynarzem? Taka sama jak między internistą i ortopedą, którzy leczą ludzi.

Kiedy masz katar, idziesz do lekarza pierwszego kontaktu. Gdy zwichnąłeś kostkę albo czujesz ból w kręgosłupie – pojawiasz się w gabinecie ortopedy.

To samo dotyczy Twojego psa. Różnica jest taka, że pies nie powie Ci, że coś go boli. Zobaczysz to dopiero, gdy sytuacja będzie poważna – kiedy zacznie kuleć albo dziwnie chodzić.

Kontrola u psiego ortopedy

Wizyta kontrolna u ortopedy nie jest czymś niezwykłym w pierwszych miesiącach życia dziecka, tak samo nie powinna dziwić wizyta szczeniaka u weterynarza ortopedy.

Kontrole u psiego ortopedy są ważne, zwłaszcza dla psów dużych ras, bardziej narażonych na choroby stawów niż małe psy.

Wizyta kontrolna przyda się też psom, które dużo trenują, ponieważ mogą doznać urazu lub przeciążenia częściej niż psy, którym wystarczą zwykłe spacery po parku. Choć te też potrafią zrobić sobie krzywdę podczas biegania albo niezgrabnego skoku z kanapy.

Czym różni się wizyta u psiego ortopedy od zwykłej wizyty u weterynarza?

Na obu wizytach lekarze robią wywiad, na temat tego, co się dzieje z psem. Obaj przeprowadzają badanie dotykowe.

Weterynarz ogólny może zlecić wizytę u ortopedy bądź badania obrazowe (RTG, USG). A wtedy trzeba się udać do specjalisty, który przyjmuje zazwyczaj w innej klinice.

Weterynarz ortopeda może wykonać badania obrazowe od razu (jeśli pies będzie na czczo). Może też, jeżeli to konieczne, przygotować psa do operacji, a nawet taką operację przeprowadzić (jeśli jest to psi chirurg ortopeda).

Kiedy warto iść ze swoim pupilem na wizytę do weterynarza ortopedy?

  • w 3-4 miesiącu życia psa, jeśli Twój pupil należy do jednej z dużych ras, które są narażone na choroby zwyrodnieniowe stawów
  • kiedy widzisz, że Twój pies kuleje,
  • oszczędza jedną z kończyn, 
  • trudno mu chodzić po schodach, choć do tej pory nie miał z tym problemów,
  • widać, że poruszanie się sprawia mu ból,
  • często prostuje nogi,
  • kiedy wiesz, że pies doznał urazu.

Czy warto wybrać psiego weterynarza?

Jeśli podejrzewasz, że Twojemu psu przyda się ortopeda, idź od razu na wizytę do specjalisty.

Nie będziesz płacić 2 razy za wizytę – u lekarza ogólnego i u ortopedy. Oszczędzisz czas, bo nie musisz jeździć w 2 miejsca. I od razu dostaniesz diagnozę od specjalisty oraz wytyczne na temat dalszego postępowania.

Przede wszystkim jednak zaoszczędzisz swojemu pupilowi stresu związanego z wielokrotnymi wizytami w klinice. Mało który zwierzak (i człowiek) lubi wizyty u lekarza.

Jeśli szukasz dobrego weterynarza ortopedy w Warszawie, znajdziesz go w naszej klinice.

<< wstecz
szukaj