Urografia

- Radiologia -

Urografia jest badaniem układu moczowego z wykorzystaniem promieni rentgenowskich oraz środka kontrastowego podanego dożylnie. Takiemu badaniu poddaliśmy ostatnio psa rasy yorkshire terrier- Jessiego.

Jessi trafił do nas ze względu na gorsze samopoczucie i wymioty z pianą. Badanie kliniczne wykazało ból w przodobrzuszu a FAST USG, wykonane przez naszego internistę, silne obkurczenie lewej nerki oraz płyn znajdujący się pod torebką otaczającą ten narząd. Pieska skierowano na badanie USG do naszego specjalisty, który potwierdził powyższe obserwacje. Dodatkowo opisano pobrużdżenie narządu, silną mineralizację miedniczki i zachyłków. Zdecydowaliśmy się na wykonanie urografii celem sprawdzeniamożliwości filtracyjnych lewej nerki.

Urografia polega na wykonywaniu zdjęć rentgenowskich układu moczowego po dożylnym podaniu środka kontrastowego i pozwala na uwidocznienie dróg moczowych od nerki aż do samego pęcherza moczowego. Mocz wraz ze środkiem kontrastowym jest nieprzepuszczalny dla promieni rentgenowskich, zatem wykonywanie kilku zdjęć RTG po podaniu kontrastu w odpowiednich odstępach czasowych pozwala na uwidocznienie drogi jaką pokonuje kontrast a tym samym pozwala ocenić pracę całego układu moczowego i określić zdolności filtracyjne nerek. Prawidłowo funkcjonujące nerki a także łączące je z pęcherzem moczowody po podaniu kontrastu powinny być dobrze widoczne na zdjęciach rentgenowskich. W przypadku Jessiego prawa nerka i jej moczowód były dobrze widoczne, podczas gdy po stronie lewej kontrast nie pojawił się w żadnym z tych narządów. Badanie pozwoliło stwierdzić zaburzenie zdolności filtracyjnych lewej nerki.

<< wstecz
szukaj