Mój pies się drapie - czy domowe na świąd sposoby są skuteczne?

- Dermatologia -

Spis treści

Dla większości właścicieli psów widok naszego czworonogiego przyjaciela drapiącego się może być nie tylko niepokojący, ale także frustrujący. Pytanie, które często nasuwa się na myśl, brzmi: "Dlaczego mój pies się ciągle drapie?" Ciągłe drapanie może być uciążliwe zarówno dla nas, jak i dla naszego pupila, ale przede wszystkim może świadczyć o istniejącym problemie zdrowotnym, który wymaga uwagi i rozwiązania.

Dlaczego pies się drapie?

Przyczyny świądu psa są różnorodne: 

  • alergie, 

  • pasożyty, 

  • problem z żywieniem,

  • zakażenia bakteryjne skóry.

Wszystkie powyższe czynniki mogą wymagać wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Unikaj samodzielnego diagnozowania i leczenia, a zamiast tego zadbaj o dobrostan swojego pupila, konsultując się z lekarzem weterynarii specjalizującym się w dermatologii, który pomoże ustalić właściwą diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. 


Być może świąd to objaw przewlekłych problemów u Twojego pupila.


Wywiad jest najważniejszy

Bardzo istotne są obserwacje właściciela, które przedstawimy lekarzowi weterynarii w wywiadzie w gabinecie, np.: 

- kiedy dokładnie ostatnio nasilił się świąd?

- czy możemy powiązać tę sytuację ze zmiennymi w otoczeniu - nowa karma, nowe smaczki, nowy szampon?

- czy zwierzę jest zabezpieczone na pasożyty skórne?

- czy świąd nasila się sezonowo (jest nawracający)?

Informacje przekazane lekarzowi weterynarii pozwolą na znalezienie przyczyny dlaczego pies się drapie i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Co zrobić, jeśli mój pies się drapie?

Nadmierny świąd u psa może być zmartwieniem dla wielu właścicieli. Choć niektóre łagodne podrażnienia można próbować łagodzić za pomocą domowych sposobów, zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem weterynarii. Domowe środki, takie jak łagodne szampony do zakupienia w sklepie zoologicznym mogą czasem przynieść ulgę, ale nie stanowią kompletnego i długoterminowego rozwiązania. Absolutnie nie powinny zastępować wizyty u lekarza. Unikaj stosowania domowych środków bez konsultacji z lekarzem weterynarii, aby nie pogorszyć stanu zdrowia psa.

<< wstecz
szukaj