Złamanie łapy u psa – czy kość zrośnie się sama?

- Złamania -

Podejrzewasz, że Twój pies złamał łapę? Zastanawiasz się, jak poradzi sobie z nogą w gipsie? A może czekasz, aż złamanie łapy zrośnie się samo?

Czy to możliwe, żeby pies, który złamał łapę podczas zderzenia z samochodem, wstał i pobiegł?

To możliwe. Te zwierzęta nie czuły bólu, bo działały instynktownie. Pies uciekał przed niebezpieczeństwem. Zwierzęta inaczej odczuwają ból niż ludzie. Dlatego nie zawsze od razu sygnalizują, że stało im się coś złego.

Skoro pies po wypadku może biegać, to czy złamanie zrośnie się samo?

O tym zdecyduje ortopeda weterynaryjny. W zależności od rodzaju złamania dostosuje sposób stabilizacji łapy i dalsze leczenie.

Nawet jeśli złamanie jest niewielkie, to bez odpowiedniej interwencji lekarza, kość „dołamie się” pod wpływem ruchów. Dlatego zawsze warto zgłosić się do weterynarza ortopedy, by obejrzał uraz.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy złamanie łapy u psa oznacza łapę w gipsie?

Większość ludzi złamanie kojarzy z gipsem, natomiast u psów rzadko kiedy się go zakłada. Dlaczego pies z nogą w gipsie jest nieczęstym widokiem?

  1. Łapa psia jest niesymetryczna. Ma dużo mięśni na górze – w obrębie uda czy barku (pies, tak jak człowiek, ma ręce i nogi) i mało mięśni przy samej łapie. Trudno jest zrobić taki opatrunek, który będzie wygodny, nie będzie uciskał i jednocześnie dobrze ustabilizuje łapę.
  2. Opatrunek z gipsu nie eliminuje ruchów mięśniowych wewnątrz gipsu. Nawet jeśli łapa jest usztywniona, to mięśnie nadal się ruszają bezwarunkowo. Te mikroruchy wpływają na przemieszczanie się odłamów kostnych.
  3. W gipsie łapa niepracująca traci gorset mięśnia, czyli budowę mięśniową. Zanik mięśni postępuje bardzo szybko. W związku z tym rehabilitacja jest dłuższa niż sam zrost kości.

Złamanie łapy u psa – jeśli nie gips to co?

Wszystkie złamania (poza 2 przypadkami, które omówimy poniżej) nadają się do chirurgicznego ustabilizowania. Większość stabilizacji, które przeprowadzamy w naszej klinice to zabiegi chirurgiczne w pełnym znieczuleniu.

Dlaczego przy złamaniu łapy u psa potrzebna jest stabilizacja?

Aby kość mogła się zrosnąć, dwa odłamy kości powinny być ze sobą połączone w miarę blisko (nie muszą się dotykać). I mogą się poruszać tylko minimalnie – ruch między nimi nie powinien być większy niż 2 stopnie. Te warunki będą spełnione, tylko i wyłącznie wtedy, gdy łapa będzie nieruchoma, a więc ustabilizowana.

Rodzaje stabilizacji złamanych kończyn u psa:

  • stabilizatory zewnętrzne – metalowy stelaż umieszczony na zewnątrz kończyny z wkręconymi śrubami do kości. Ten sposób stabilizacji jest mocno eksploatowany przez zwierzaki, dlatego nie jest najdoskonalszą formą stabilizacji;
  • stabilizatory śródszpikowe – wkładamy gwoździe ryglowane do kanału szpikowego. Metoda ta bardzo dobrze współgra z biologią złamania kości. Jednak ze względu na różnorodność kości zwierzęcych niewiele jest takich gwoździ, które można dopasować do psa. I chociaż jest to najbardziej skuteczna metoda, stosuje się ją najrzadziej;
  • płyty kostne – płyty nakładane na kość. To tradycyjna, najbardziej rozpowszechniona metoda.

Wszystkie wspomniane zabiegi wykonujemy w naszej klinice. 

Jak długo zrasta się złamanie łapy u psa?

Jeśli złamanie jest odpowiednio ustabilizowane, kość zrośnie się w ciągu 6 - 8 tygodni. Ten czas może się jednak wydłużyć w zależności od konkretnej sytuacji psa – od jego wieku i stopnia skomplikowania złamania.

Czy wszystkie złamania wymagają zabiegu i stabilizacji?

Istnieje niewielka grupa złamań, które mogłyby zrosnąć się same lub w opatrunku usztywniającym. Zawsze jednak trzeba skonsultować się z ortopedą weterynaryjnym, czy na pewno jest to ten przypadek.

Złamania, które mogą zrosnąć się same to złamania typu zielonej gałązki i pęknięcia jednej korówki.

Można je leczyć bez zabiegu, bez otwierania łapy i bez stabilizacji łapy.

Złamanie kości u psa – czy kość zrośnie się sama?

Tak. Kość zrośnie się sama, ale nigdy nie zrośnie się tak, jak powinna. Będzie krzywa, będzie sprawiała zwierzakowi ból, będzie utrudniała chodzenie. Pies będzie kulał. Pies będzie cierpiał.

Dlatego, jeśli podejrzewasz złamanie łapy u psa, zgłoś się do weterynarza ortopedy. On oceni, czy łapa jest rzeczywiście złamana i czy wymaga interwencji chirurgicznej. Zadbaj o to, żeby Twój pies nie czuł bólu i dyskomfortu podczas chodzenia.

<< wstecz
szukaj