Czy biopsja cienkoigłowa jest bezpieczna dla mojego zwierzęcia?

- Dermatologia -

Co to jest biopsja cienkoigłowa? 

Pobranie biopsji cienkoigłowej ze zmiany skórnej u zwierzęcia jest rutynowym i szybkim postępowaniem diagnostycznym, które pozwala lekarzowi weterynarii na dokładniejszą analizę charakteru guza, brodawki i innych wyniosłości skórnych, które możemy zauważyć na skórze u naszego pupila. Pobrany materiał możemy ocenić pod mikroskopem podczas badania cytologicznego w profesjonalnym laboratorium lub na miejscu w gabinecie weterynaryjnym. 

Jak wygląda procedura w gabinecie weterynaryjnym?

Jeśli zwierzę jest spokojne, nie musi być poddawane znieczuleniu do pobrania materiału. Procedura jest zazwyczaj niebolesna, zwierzęta niekiedy wcale nie czują momentu pobierania próbki.

Przy pobieraniu biopsji cienkoigłowej ze zmian znajdujących się w trudnych lokalizacjach, np. okolice gałki ocznej, jama ustna, lub inne niedostępne miejsca wskazana jest premedykacja ze względu na możliwość uszkodzenia okolicznych tkanek - o tym zadecyduje lekarz weterynarii na wizycie.

Procedura polega na kilkukrotnym wkłuciu cienkiej igły w guzka i przeniesieniu materiału na szkiełko mikroskopowe. Lekarz weterynarii który wykonuje zabieg może potrzebować więcej materiału, żeby uzyskać wiarygodny wynik - zależy to od charakteru zmiany.

Szkiełka mikroskopowe pobranym z materiałem są odpowiednio zabezpieczane i wysyłane do laboratorium lub oceniane na miejscu w gabinecie.

Wynik badania cytologicznego pobranej biopsji cienkoigłowej otrzymujemy maksymalnie w ciągu tygodnia od wizyty.

Pobranie biopsji cienkoigłowej jest stosunkowo bezpieczne, niebolesne i występuje małe ryzyko powikłań. Wskazane jest wykonywanie biopsji z nawet najmniejszych zmian, które są niepokojące dla opiekuna. Jest to badanie szybkie i pomocne, co jest szczególnie ważne w przypadku podejrzenia nowotworów złośliwych lub łagodnych, infekcji skórnych lub innych problemów dermatologicznych u zwierzęcia. Po uzyskaniu wyników, lekarz może zaproponować odpowiednie leczenie lub dalsze badania w zależności od postawionej diagnozy.

<< wstecz
szukaj