Jak przygotować się na wizytę u ortopedy ze swoim kotem?

- Ortopedia -

Spis treści

Wizyty u weterynarza z pupilem są dla nas czymś normalnym. Chodzimy na okresowe szczepienia, a także doraźnie, gdy zachoruje. Czasami jednak to za mało i potrzebna jest specjalistyczna konsultacja. Zauważamy, że nasz kot kuleje po wstaniu lub ma problemy z poruszaniem się. Takie sygnały świadczą o tym, że należy umówić wizytę psa lub kota u weterynarza ortopedy.

O czym pamiętać przed wizytą u kociego ortopedy?

W pierwszym kroku zadbajmy o komfort naszego pupila. Jeśli mamy taką możliwość, umówmy się do kociego ortopedy, który przyjmuje w tej samej placówce co nasz weterynarz. Dzięki znajomemu miejscu stres dla czworonoga będzie mniejszy i chętniej pozwoli się zbadać.

Ustalając swój plan dnia w dniu wizyty, powinniśmy być świadomi, że wizyta może się przedłużyć (nawet do półtorej godziny), jeśli zwierze będzie wymagało znieczulenia i szczegółowych badań. Dlatego zawsze miejmy zapas czasowy.

W oczekiwaniu na wizytę u ortopedy warto nagrać niepokojące zachowanie kota. Można też wypisać objawy na zwykłej kartce. W ten sposób dokładniej wytłumaczymy powód wizyty. Przełoży się to na jej długość i jakość. Zyskamy także pewność, że nie pominęliśmy żadnych objawów, o co w stresie bardzo łatwo.

Przed wizytą u weterynarza ortopedy, można przygotować dla kociaka szelki, ewentualnie, koci kaganiec. Cierpiące zwierzę podczas badania może nie chcieć współpracować z lekarzem. Dlatego lepiej być przygotowanym.

Dobry ortopeda dla kota, będzie także od nas wymagał pokazania dokumentacji medycznej czworonoga: opisy dotychczasowych konsultacji ortopedycznych, zlecone badania, wykonane zabiegi czy przyjmowane lekarstwa. Dlatego przed wizytą powinniśmy zebrać te dokumenty w jednej teczce.

Przed samą wizytą warto zrobić zwierzęciu post od pokarmów, (co najmniej 8 godzin), podając samą wodę, tak aby na konsultacji było na czczo. Premedykacje podczas wizyt u weterynarza ortopedy zdarzają się bardzo często. 

I na koniec pamiętajmy o spokoju! 

Większość z nas ma tendencję do sprawdzania niepokojących objawów w wyszukiwarce, co tylko potęguje zdenerwowanie. A to prosta droga, aby stres udzielił się też czworonogowi. Poczekajmy z diagnozą na wizytę u kociego ortopedy. Bez względu na rodzaj schorzenia, odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie zapewni mu powrót do zdrowia.

<< wstecz
szukaj