Jak przygotować swoje zwierzę na konsultację onkologiczną?

- Otologia -

Przygotowanie pupila na wizytę u onkologa weterynaryjnego może pomóc zminimalizować stres zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela. Pozwala także zaoszczędzić czas i pieniądze wydane na badania dodatkowe.  


Jak się przygotować do takiej wizyty?

  • Zbierz całą dotychczasową dokumentację, która dotyczy problemu, z którym przychodzisz  - wypisy z innych lecznic, wyniki bieżących badań dodatkowych i historię leczenia. Jest to bardzo istotne dla lekarza weterynarii. Przyspiesza proces diagnostyczny, pozwala zminimalizować koszta - nie musimy wykonywać niektórych badań ponownie. Jeśli były podawane dotychczas jakiekolwiek leki -  lekarz musi o tym wiedzieć i znać ich nazwy wraz z dawkowaniem.

  • Zarezerwuj sobie minimum godzinę czasu na pierwszą wizytę. Lekarz weterynarii oprócz badania klinicznego musi przeprowadzić często bardzo obszerny wywiad, obejrzeć dotychczasową historię leczenia . Im więcej informacji uzyska, tym łatwiej będzie mu poprowadzić pacjenta.

  • Nie wysyłaj na wizytę nikogo, kto nie jest w stanie udzielić podstawowych informacji na temat problemu, z którym przychodzi Twój zwierzak. Taka wizyta nigdy nie przyniesie pożądanych rezultatów.

  • Onkolog weterynaryjny może zalecić badania dodatkowe, np. pobranie krwi, biopsje, itp. Warto, żeby zwierzak w dniu wizyty był na czczo minimum 8 godzin, jeśli jego stan zdrowia na to pozwala.

  • Nie bój się zadawać pytań. Możesz przygotować sobie listę, podczas wizyty mogą umknąć Ci najważniejsze rzeczy, o które planowałeś zapytać.


Przy problemach onkologicznych ważna jest współpraca opiekuna i lekarza prowadzącego. Z reguły jest to terapia długofalowa i wymagająca podejmowania trudnych decyzji. Dlatego ważne jest to, żeby lekarz miał regularny kontakt z pacjentem, a opiekun miał zaufanie do jego sposobu prowadzenia pacjenta.

<< wstecz
szukaj