Jak przygotować swoje zwierzę na wizytę u dermatologa weterynaryjnego?

- Dermatologia -

Przygotowanie pupila na wizytę u dermatologa weterynaryjnego może pomóc zminimalizować stres zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela. Pozwala także zaoszczędzić czas i pieniądze wydane na badania dodatkowe.  


Oto kilka wskazówek:

  1. Przygotuj całą dotychczasową dokumentację, która dotyczy problemu, z którym przychodzisz  - wypisy z innych lecznic, wyniki bieżących badań dodatkowych i historię leczenia. Jest to bardzo istotne dla lekarza weterynarii. Przyspiesza proces diagnostyczny, pozwala zminimalizować koszta - nie musimy wykonywać niektórych badań ponownie. Ułatwia też dobranie leczenia - jeśli były podawane leki, a nie były skuteczne, wiemy czego unikać.

  1. Bezpośrednio przed wizytą u dermatologa weterynaryjnego nie kąp zwierzęcia, nie czyść mu uszu, nie stosuj żadnych leków / maści / preparatów na własną rękę. To utrudnia diagnozę i może zaburzyć wynik badań dodatkowych. Jeśli natomiast zastosowałeś jakiekolwiek preparaty - przygotuj ich nazwy.

  1. Zarezerwuj sobie minimum godzinę czasu na pierwszą wizytę. Lekarz weterynarii oprócz badania klinicznego musi przeprowadzić często bardzo obszerny wywiad. Im więcej informacji uzyska, tym łatwiej będzie mu zdiagnozować pacjenta. Możesz spodziewać się pytań o karmę, podawane smaczki - koniecznie zrób zdjęcie opakowań lub zapisz nazwy. Nie wysyłaj na wizytę nikogo, kto nie jest w stanie udzielić podstawowych informacji na temat problemu.

  1. Przed wizytą warto, żebyś przeanalizował zachowania dotyczące  problemu Twojego psa lub kota - np. jeśli zauważyłeś świąd to jak długo trwa, od kiedy zaczął, co ewentualnie mogło go wywołać. Pamiętaj, że udany wywiad lekarski to podstawa dobrze postawionej diagnozy i udanego leczenia.

  1. Nie bój się zadawać pytań. Możesz przygotować sobie listę, podczas wizyty mogą umknąć Ci najważniejsze rzeczy, o które planowałeś zapytać.


Pamiętaj, że wizyta u dermatologa weterynaryjnego może być stresująca zarówno dla Twojego psa, jak i dla Ciebie, ale dobrze przygotowanie się do niej i stosowanie powyższych wskazówek może pomóc zminimalizować ten stres i pomóc w uzyskaniu dokładnej diagnozy oraz przyspieszenia procesu diagnostycznego.

<< wstecz
szukaj